ГоловнаВиди обстеженьОНКОЛОГІЧНА ПАНЕЛЬ

Раково-ембріональний антиген СЕА

Раково-ембріональний антиген СЕА

Раково-ембріональний антиген СЕА - являє собою глікопротеїн з високим вмістом вуглеводів, що виробляється в тканинах травного тракту ембріону та плоду. РЕА визначається в сироватці крові плоду, але не в крові вагітних жінок. Після народження його синтез пригнічується, і антиген практично не виявляється ні в крові, ні в інших біологічних рідинах дорослих здорових людей. При розвитку пухлин різної локалізації рівень РЕА підвищується і досить точно відображає стан злоякісного процесу. Для пухлин товстого кишечника було показано, що рівень РЕА на старті лікування корелює зі стадією процесу, з тривалістю безрецидивного періоду і ступенем виживаємості. Визначення РЕА в сироватці крові можна проводити для діагностики віддалених метастазів раку. Встановлено, що після видалення пухлини відбувається зниження рівня антигену в крові. Також виправдано динамічне визначення рівня РЕА в крові для раннього виявлення рецидивів чи метастазів раку у віддалені терміни після хірургічного лікування.

Підвищення концентрації РЕА спостерігається не тільки при різних карциномах травного тракту, але і при раку легень, молочної залози, голови і шиї, злоякісних утвореннях сполучнотканинного походження. Серед хворих на рак молочної залози високий рівень РЕА відзначається у 20-53% осіб. У міру розповсюдження пухлинного процесу рівень РЕА в крові підвищується, в основному в залежності від ступеня ураження метастазами регіонарних лімфатичних вузлів. Отже, підвищена концентрація РЕА в крові до операції дає підставу запідозрити їх ураження. Визначення РЕА в сироватці крові не може бути застосовано для діагностики початкових стадій раку молочної залози через його низьку специфічність, але може бути використано для виявлення рецидивів і метастазів у віддалений період після операції, оцінки ефективності лікування. У 70-90% хворих на рак молочної залози з підвищеним рівнем РЕА в крові виявлена кореляція між цим показником і клінічним перебігом захворювання.

На початкових стадіях захворювання рівень маркера зростає по експоненті. Особливо високий рівень виявляється у пацієнтів з метастазами в кістки, печінка та інші органи. Падіння рівня РЕА є показником ефективності проведеного лікування, а вторинний підйом свідчить про розвиток рецидиву і метастазу. Для підвищення прогностичної цінності та чутливості при діагностиці різних пухлин (рак молочної залози, аденокарциноми легені або шийки матки тощо) РЕА рекомендується визначати спільно з різними органоспецифічних пухлинними маркерами (СА242, СА19-9, SCCA, СА125, NSE).

РЕА є білком гострої фази, тому його рівень може підніматися у хворих з різноманітними аутоімунними, гострими і хронічними запальними захворюваннями, при цирозі, хронічних гепатитах, панкреатитах, виразковій хворобі, пневмонії, бронхітах, туберкульозі, емфіземи легенів, муковісцидоз та ін Однак швидкість росту концентрації і максимальний рівень маркера досягається значно нижче, ніж при злоякісних захворюваннях, а після клінічного поліпшення значення РЕА зазвичай нормалізується.

Другие материалы в этой категории: « Простат специфічний антиген загальний tPSA АФП »