Бета 2 - мікроглобулін

β2-мікроглобулін (beta2-МГ) - низькомолекулярний білок поверхневих антигенів клітинних ядер. Присутність його в сироватці обумовлена процесами деградації і репарації окремих елементів клітин. Beta2-МГ вільно проходить через мембрану ниркових клубочків, 99.8% його потім реабсорбується в проксимальному відділі ниркових канальців. Період напіврозпаду бета2-мікроглобуліну становить приблизно 40 хв.

Зменшення клубочкової фільтрації сприяє підвищенню рівня beta2-МГ в сироватці крові, порушення функції ниркових канальців приводить до екскреції великих кількостей beta2-МГ з сечею. Верхня межа реабсорбційної здатності ниркових канальців досягається при концентрації beta2-МГ в сироватці 5000 нг / мл.

До станів, при яких підвищується рівень beta 2-МГ, відносяться: аутоімунні захворювання, порушення клітинного імунітету (наприклад, пацієнти зі СНІДом), стани після трансплантації органів. Підвищення рівня beta2-МГ в спинномозковій рідині у хворих з лейкемією свідчить про залучення в процес ЦНС. Визначення beta2-МГ в крові та сечі проводять хворим при діагностиці гломерулонефриту і канальцевих нефропатій, а також для з'ясування прогнозу у пацієнтів з неходжскінскими лімфомами і, особливо, у пацієнтів з множинною мієломою (хворі з підвищеним рівнем мають значно нижчу тривалість життя, ніж хворі з нормальними значеннями). Визначення beta2-МГ необхідно для моніторингу лікування гемобластозів, мієломи, контролю активації лімфоцитів при трансплантації нирки.

Концентрація beta-2МГ в крові підвищується при нирковій недостатності, гострих вірусних інфекціях, імунодефіцитах, в тому числі СНІД, аутоімунних захворюваннях, гемобластозах (В-клітинних), гострих лейкозах і лімфомах з ураженням ЦНС.

Концентрація beta2-МГ в сечі підвищується при діабетичній нефропатії, інтоксикації важкими металами (солі кадмію).

Другие материалы в этой категории: « ХГ загальний