ГоловнаЄвропейська лабораторіяПреса про нас

ЩОБ ДІАГНОЗ «РАК» НЕ СТАВ ВИРОКОМ*

03.01.2013

ЩОБ ДІАГНОЗ «РАК» НЕ СТАВ ВИРОКОМ*

ww8163Можливості сучасної діагностики дають змогу виявляти рак на ранніх стадіях, коли недугу можна вилікувати. Про таке серйозне захворювання, як рак яєчника, говоримо сьогодні з лікарем-онкогінекологом вищої категорії, кандидатом медичних наук, членом Європейської асоціації «Менопауза та репродуктивне здоров'я жінки», автором понад 80 наукових статей з акушерства, гінекології та онкології, автором понад 10 деклараційних патентів на винаходи в галузі гінекології та онкології Тетяною Євгенівною Ткачук (на фото)


    
     Василь ГЕРАЩЕНКО
     
     -Рак яєчників становить близько 30 відсотків всіх пухлин жіночих статевих органів і тримається на четвертому місці серед найбільш частих причин смерті жінок від злоякісних захворювань. В середньому рак яєчників діагностується в однієї із 70 жінок. Виживання пацієнток напряму залежить від ранньої діагностики. Так, при I-II стадії 5-річне виживання, яке є показником успішного лікування, становить у середньому 70-80 відсотків, а в занедбаних стадіях шанс вижити знижується до 40-20 відсотків, — говорить Тетяна Євгенівна.
     — Які фактори провокують виникнення цього захворювання?
     —
Як і при багатьох інших злоякісних пухлинах, справжні причини виникнення раку яєчника залишаються не чітко визначеними. Вчені встановили, що рак яєчників зустрічається частіше у тих жінок, які ні разу не народжували, мали порушення менструального циклу, запальні захворювання яєчників, порушення гормонального статусу жіночого організму. Ризик виникнення злоякісних пухлин яєчників підвищений у хворих раком молочної залози (у два рази). Чимале значення має спадковий фактор. Імовірність успадкування високої схильності до раку яєчників від матері до дочки становить 50 відсотків. Вчені також вважають, що збільшення захворюваності на рак яєчників може бути пов'язане з нездоровим харчуванням, а саме із збільшенням споживання надмірної кількості тваринних жирів.
     — На що слід звернути увагу, щоб запідозрити це захворювання?
     —
На жаль, на ранніх стадіях рак яєчників перебігає малопомітно і не супроводжується явним нездужанням. Внаслідок цього до 75 відсотків випадків раку яєчників виявляється у III і IV стадіях. В той же час, більшість пацієнток відзначають один чи кілька неспецифічних проявів хвороби, які часто вважають симптомами запалення яєчників, особливо при хронічному перебігу. Слід звернути увагу, коли постійно турбують біль чи відчуття дискомфорту внизу живота, збільшення живота, болі в попереку, порушення сечовипускання, проблеми з травленням, відчуття тяжкості в шлунку, аномальні маткові кровотечі, втрата маси тіла, нездужання тощо.
     — Які можливості сучасної діагностики раку яєчників?
     —
Діагностика раку яєчників починається з опитування пацієнтки для виявлення факторів ризику, гінекологічного огляду, а також ультразвукового дослідження органів малого тазу (за потреби — комп'ютерна томографія) та лабораторних методів дослідження, серед яких головне значення мають виявлення спеціальних речовин — так званих онкомаркерів, тобто речовин, які підвищені при певних онкозахворюваннях і мають високу чутливість та специфічність.
     — Розкажіть, будь ласка, більше про ці онкомаркери.
     —
Для раку яєчників це такі онкомаркери, як СА-125 і НЕ-4. Важливість визначення СА-125 в діагностиці раку яєчників безсумнівна. Рівень СА-125 підвищений більш ніж у 80 відсотків пацієнток з раком яєчників. Проте його чутливість на I і II стадіях, інакше кажучи тоді, коли лікування найбільш ефективне, а прогноз найсприятливіший, досить низька — цей тест підвищений лише у половини пацієнток. Крім того, його рівень може підвищуватися при доброякісних гінекологічних захворюваннях, ендометріозі, при злоякісних пухлинах іншої локалізації, а також іноді у здорових жінок репродуктивного віку.
     НЕ-4 — новий високоточний маркер раку яєчників. Дослідження показали, що рівень НЕ-4 підвищений вже на доклінічній стадії раку яєчників. У той же час при доброякісних гінекологічних захворюваннях, ендометріозі, кістомах яєчників підвищення рівня НЕ-4 не виявляється, тобто цей тест має дуже високу специфічність. Чутливість НЕ-4 теж набагато вища, ніж у СА-125. У багатьох випадках підвищення рівня цього онкомаркера відбувається за декілька місяців до появи перших симптомів пухлини, які виявляються звичними методами дослідження.
     Таким чином, наявні наукові і практичні дані свідчать про те, що поєднане визначення двох показників (НЕ-4 і СА-125) і розрахунок спеціального індексу ризику наявності злоякісної пухлини (ROMA) має найбільш правильне діагностичне значення для виявлення раку яєчників, особливо на ранніх стадіях перебігу захворювання, коли можливе його успішне лікування.
     
     ГемоМедика — єдина незалежна лабораторія у Луцьку, де можна на повністю автоматизованому обладнанні німецького виробника Siemens обстежитися для виявлення НЕ-4 і СА-125 та розрахувати індекс ROMA (м. Луцьк, пр. Відродження, 2).


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/www/users/gorilln/hemomedika-lutsk.eu/templates/hmlablutsk/html/com_k2/templates/news/item.php on line 253